Koncepcja inteligentnego budynku jest coraz częściej stosowana przy stawianiu domów w ostatnich latach. Dodatkowo wiele istniejących już budynków jest modyfikowanych w zgodzie z zasadami smart home. Co jednak właściwie oznacza stwierdzenie inteligentny budynek, jak stworzyć takowy i dlaczego warto to zrobić?
Czym jest inteligentny budynek?
Smart home, czyli inteligentny budynek jeszcze niedawno można byłoby określić mianem domu przyszłości. Czasy się jednak zmieniają. Dlatego jest to już teraźniejszość i tego typu domostwa można tworzyć z użyciem dostępnych technologii. W domach inteligentnych wykorzystywane są systemy do automatyzacji procesów zachodzących w budynku. Dodatkowo możliwa jest nawet ich zdalna kontrola.
Mianem inteligentnych określa się więc domy, w których możliwa jest zdalna kontrola klimatyzacji, ogrzewania, czy świateł. Dodatkowo nie można zapomnieć o systemach audio/video, monitoringu, alarmowych, czy też o antywłamaniowych. Urządzenia, które należą do inteligentnych domów to również tak zwani asystenci, czyli np. Amazon Alexa, czy Google Home.
Jak stworzyć inteligentny dom?
Zbudowanie inteligentnego domu jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Aby jednak maksymalnie wykorzystać jego zalety, trzeba pamiętać o kilku kwestiach związanych z samym budownictwem. Najwięcej korzyści można osiągnąć, gdy inteligentny budynek to jednocześnie dom energooszczędny. W ten sposób będzie on zużywał tak mało energii elektrycznej oraz cieplnej, jak tylko to możliwe.
Aby stworzyć inteligentny dom, potrzebne są też odpowiednie narzędzia. Mowa tu o aplikacji lub asystencie, takim jak np. Amazon Alexa do kontroli wszystkich systemów oraz o odpowiednich urządzeniach. Trzeba wybierać na przykład takie klimatyzatory, przełączniki świateł, czy systemy antywłamaniowe, które można obsługiwać zdalnie. To zadanie najlepiej powierzyć firmom, które specjalizują się w systemach automatyki domowej. Dzięki nim stworzenie inteligentnego budynku jest znacznie prostsze.
Jakie korzyści zapewnia inteligentny budynek — oszczędność
Inteligentny budynek to rozwiązanie godne XXI wieku. Spełnia wszystkie najważniejsze w dzisiejszych czasach założenia. Przede wszystkim jest oszczędny. Możliwość zdalnej kontroli czy zautomatyzowania pewnych procesów pozwala zmniejszyć zużycie energii. Dzięki temu do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń wytwarzanych przy jej produkcji.
Korzyści inteligentnego budynku — komfort i bezpieczeństwo
Ponadto inteligentne budynki są bardzo komfortowe dla mieszkańców. Możliwość kontroli świateł, ogrzewania, klimatyzacji oraz innych systemów z poziomu jednej aplikacji ułatwia życie. Dzięki temu nie trzeba na przykład chodzić po całym domu i sprawdzać, czy światła zostały wyłączone przed wyjściem. Dodatkowo łatwiej schłodzić lub nagrzać dom przed swoim powrotem. Ponadto inteligentne budynki są znacznie bezpieczniejsze. Wszystko dzięki temu, że wykorzystują nowoczesne systemy alarmowe i antywłamaniowe. Pozwalają one np. na sprawdzanie monitoringu, przebywając poza domem.